Galeria Współczesna 1972

Galeria Współczesna, Warszawa,
1972

Galeria Współczesna (działającą przy Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki „Ruch” w Warszawie) założona i prowadzona w latach 1965-1974 przez Marię i Janusza Boguckich była ważnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy (i Polski). Odbyły się tam ważne wystawy polskiej awangardy m.in. wystawa Informacja – wyobraźnia – działanie (1970),  Fotografowie poszukujący (1971).

Janusz Bogucki zwrócił uwagę na malarstwo Krzysztofa Zarębskiego na wystawie w 1969 roku w Salonie Debiutów na Uniwersytecie Warszawski. Boguccy wraz synem Michałem odwiedzili Zarębskiego w jego mieszkaniu – pracowni na Siennej, żeby obejrzeć resztę obrazów. Znajomość z Boguckimi była dla Zarębskiego bardzo istotna:

„Państwa Janusza i Marię Boguckich poznałem odwiedzając ich galerię. Janusz Bogucki napisał później wstęp do mojego katalogu z wystawy w Galerii Współczesnej. Czułem, że docenia moją twórczość. Lubiliśmy się. Kiedy zapraszał krytyków sztuki i inne ważne osoby ze świata sztuki na spotkania w galerii, zapraszał mnie również. Umożliwił mi kontakt z wieloma osobami związanymi ze sztuką. Było to dla mnie, młodego, początkującego artysty, bardzo ważne.”

W 1972 roku w Galerii Współczesnej Krzysztof Zarębski miło miejsce wydarzenie z udziałem Michała  Boguckiego. Według relacji Zarębskiego było to wydarzenie bez publiczności. Michał Bogucki miał na sobie koszulkę z napisem „Chciałem Ci to powiedzieć”, natomiast działania Zarębskiego były spontaniczne, niezaplanowane. Niestety nie zachowała się dokumentacja z tych działań.

W tym samym roku zaprezentował plakat autorski - kolaż przedstawiający instalacje, w których wykorzystał żywe rośliny (trwa, kwiaty), oraz dokumentacje z performance z Klubu Sigma (w ramach Czyszczenia Sztuki).